ساکت: ایران با 2 تیم در جام جهانی 2018 شرکت می‌کند/ با بانک اطلاعات می‌توان در چینش داوران بهتر عمل کرد

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری تسنیم و به نقل از سایت رسمی فدراسیون فوتبال، محمدرضا ساکت در دوره مدرسی داوری فیفا با خوش‌آمدگویی به حاضران در این دوره گفت: صمیمانه از فرناندو تراسکو گراسیا، مدرس فیفا و مسئول آکادمی داوری AFC برای حضور در ایران به طور ویژه تشکر می‌کنم. همچنین از برنامه‌ریزی کنفدراسیون فوتبال آسیا به دلیل ایجاد آکادمی تخصصی داوری در آسیا مراتب سپاسگزاری فدراسیون را به مسئولان کمیته داوران آسیا ابلاغ می‌کنم.

وی ادامه داد: برنامه فدراسیون فوتبال به خصوص در شش ماهه اخیر در راستای ارتقای داوری کشور دارای دو مبنای آموزش محور و دیگری آی تی محور است. برای اینکه بتوانیم داوری کشور را بیش از پیش به یک ارتقای مطلوب برسانیم، این دو محور اساسی آموزش و آی تی در دستور کار قرار گرفت. کمیته داوران هم با جلسات تخصصی و مستمر با اعضا و دپارتمان تماماً در راستای این موضوع تلاش جدی را شکل می‌دهند.

دبیرکل فدراسیون با اشاره به این دو محور اساسی خاطرنشان کرد: آموزش را بالندگی یک سازمان می‌دانیم، چرا که آموزش، موتور محرکه ارتقای کیفیت هر سازمانی است. بر همین اساس زمینه ارتقا، به‌روز بودن و پویایی را آموزش فراهم خواهد کرد. رکن رکین مسابقات که داوری است در موضوع آموزش مورد توجه ویژه فدراسیون فوتبال است.

ساکت افزود: در این بخش ارتقای دانش مدرسان داوری با آموزش‌های عملی و تئوری، بازنگری محتوای دوره‌های داوری درجه یک، دو، سه و ملی مورد توجه است که یکی از مهمترین آنها استفاده از مدرسان برجسته و صاحب نام دنیاست. همان‌طور که در دوره قبلی لیگ برتر که در جزیره کیش با مدرس خارجی برگزار شد. در این کلاس هم از تجربیات مدرس به نامی مانند فرناندو که در فرانسه نیز شاهد قضاوت وی بودیم، دعوت شد تا در این کلاس حضور داشته باشد و شما عزیزان بتوانید به نحو احسن از تجربیات او بهره‌مند شوید.

وی اظهار داشت: استفاده از دانش روز مدرسان دنیا، از جمله برنامه‌هایی است که همیشه مورد توجه ویژه فدراسیون است. کیفیت برگزاری دوره‌ها روزبه‌روز بهتر می‌شود و آماده دریافت نقطه نظرات سازنده خواهران و برادران را در این زمینه هستیم.

دبیرکل فدراسیون در خصوص موضوع دوم آی تی محور گفت: در راستای موضوع آی تی، بحث جامع سامانه الکترونیک داوران فدراسیون فوتبال در حال انجام است. کارگروه  ویژه‌ای از متخصصان  این امر در بخش فنی تشکیل شده است. همچنین از اساتید داوری نیز برای تدوین این طرح کمک گرفته شده تا این پروژه به نحو احسن انجام شود. بانک اطلاعات فردی و فنی، آموزش، نظارت بر داوری و چینش داوری و البته آزمون‌ها و تست‌های داوری، مؤلفه‌هایی هستند که در سامانه الکترونیک داوری فدراسیون فوتبال طراحی، برنامه‌نویسی و در حال آماده‌سازی است. همچنین کمیته بازاریابی در تلاش است اسپانسر البسه داوران را هر چه زودتر به نتیجه برساند.

ساکت در خصوص ارتباطات بین‌المللی در حوزه داوری تصریح کرد: کمیته بین‌الملل موظف شده است که بیشترین ارتباطات را در حوزه داوری داشته باشد که خوشبختانه در حال حاضر زمینه‌ای فراهم شده که داوران برای قضاوت‌هایی در تورنمنت‌های مختلف به کشورها اعزام شوند. همچنین فدراسیون تفاهم‌نامه‌هایی با کشورهای ایتالیا، ژاپن، قطر، عراق، لبنان، چین، کره جنوبی، ارمنستان و… به امضا رسانده که در همه آنها بحث ارتباطات داوری، تبادل تجربیات، تبادل داور پیش‌بینی شده است. در بخش بانوان نیز انتظارات بیشتری در حوزه داوری داریم که امیدوارم موفقیت‌های بیشتری در این زمینه به دست بیاوریم.

وی افزود: فدراسیون به نظام  سهمیه‌بندی استان‌ها در لیگ برتر اعتقادی ندارد. برهمین اساس استان‌ها باید به سمت کیفیت، عملکرد مناسب و فعالیت داوران بروند. البته کمیته داوران فراوانی استان‌ها را در بخش آموزش مدنظر دارد، اما چون افق فدراسیون در لیگ برتر حضور داوران در عرصه بین‌المللی است، حتماً باید به موضوع کیفیت، عملکرد و فعالیت داوران توجه شود.

ساکت گفت: موضوع نظارت اهمیت ویژه‌ای دارد برای اینکه نظارت‌ها بهتر شود فدراسیون و کمیته داوران تلاش دارد راستی آزمایی از نمرات ناظران داشته باشد. علاوه بر آن به صورت رندومی تعدادی از مسابقات را مجدداً مورد ارزیابی قرار می‌دهند. آنچه مسلم است هر چقدر نمره نظارت‌ها دقیق‌تر باشد، به مراتب چینش‌های داوری نیز دقیق‌تر می‌شود. معتقدم بانک اطلاعات سامانه به کمیته داوران کمک می‌کند تا شرایط بهتری را فراهم کند و چینش بهتری داشته باشد.

دبیرکل فدراسیون خاطرنشان کرد: در هیئت رئیسه فدراسیون مصوب شد تیم داوری ایران (علیرضا فغانی، رضا سخندان و محمدرضا منصوری ) مورد تقدیر ویژه قرار بگیرند. برهمین اساس مصوب شد پاداشی که برای بازیکنان تیم ملی در نظر گرفته شده است، شامل تیم داوری نیز بشود. همچنین مقرر شد فدراسیون فوتبال پیش از رقابت‌های جام جهانی داوران عزیز برگزیده را به اردوی آماده‌سازی با انتخاب خود آنها و توافق کمیته داوران اعزام کند تا به نوعی دقت نظر و توجه همگان را به این نکته جلب کنیم که دو تیم در جام جهانی 2018 روسیه داریم. یکی تیم ملی و دیگری تیم داوران ایران است.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link

0 0 vote
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x